‘Steekmug’ (344)

Dit jaar verhuisden wij van Middenmeer naar Wieringerwerf. Hoewel wij 23 jaar met veel plezier daar hadden gewoond, was het noodzakelijk alles gelijkvloers te hebben. Uiteraard zijn er verschillen tussen de twee plekken. Wat ons aanvankelijk opviel was dat er elke nacht wel een mug rondom onze oren kwam zoemen. Van muggen hadden wij in onze vorige slaapkamer nauwelijks last.
In onze woonkamer vonden wij op de grond een dode mug. Daar kun je dan echt blij mee zijn. Zeker nu blijkt dat er mensen door muggen gestoken worden en vervolgens besmet raken met het Westnijlvirus. Dit virus is in Nederland nog maar kort bekend. Dat wordt anders nu er mensen overlijden als gevolg van de besmetting.
In een recent artikel in het Noord-Hollands Dagblad kunnen wij lezen dat het niet alleen onze Steekmug is die het virus overbrengt, maar ook de Tijgermug en de Japanse Bosmug. De klimaatverandering konden we al heel lang zien bij diverse vogelsoorten die in de vorige eeuw als dwaalgast werden genoteerd en nu steeds normalen beginnen te worden in onze omgeving. Denk aan de Grote en Kleine Zilverreiger of de Cetti’s zanger. Andere planten- en diersoorten komen naar ons toe doordat het klimaat voor de soort aantrekkelijker wordt.
Het is bekend dat je de omgeving voor muggen minder aantrekkelijk kunt maken door stilstaand water af te voeren. Denk aan een regenton, een gieter, maar ook het regenwater dat lang op een dak blijft liggen. In onze omgeving heb ik nog niet van infecties gehoord, maar voorkomen is beter dan er aan dood gaan.
Bijzondere waarneming: Op het raam zat ’s morgens om 9:30 uur een Langpootmug. Na het vallen van de avond zat het beestje er nog. Wat houdt dit dier daar??? Goede laatste zomerdagen gewenst.
De foto is gemaakt door de auteur van dit stukje op 11 september 2026.





